Our product range includes a wide range of detergent bar soap cake packing machine, ipac 21s detergent bar packing machine, vertex 550 detergent packing machine, vertex 550 electric detergent powder packing machine and detergent packing machine.
Get Latest Price
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Voltage(V) | 220-380 V |
| Application | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
Get Latest Price
| Soap type | Detergent bar |
| Packing speed | 200 pack/min |
| Sealing type | Band seal |
| Automation Grade | Automatic |
| Soap weight range | 250-500 g |
| Packing material | Printed laminate, Paper with film, Paper wrap |
| Voltage (V) | 220 |
| Frequency (Hz) | 50 |
| Machine type | Band sealer |
| Body material | MS with SS cover |
| Power Source | Electric |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Size | 120 x 80 x 120 cm |
| Application | Industrial |
| Speed | 1500 - 2000 Pieces/Hr |
| Brand | Khosla |
Get Latest Price
| Packaging Speed | 100 pouches/min |
| Fill Range | 50-200 g |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Khosla |
| Capacity | 35 PPM to 60 PPM for 500 gm pack |
| Machine Type | Form Fill Seal |
| Filling System | Volumetric Cup |
| Power Consumption | 4 kW |
| Packaging Type | Bags |
| Pouch Type | Gusset Pouch |
| Voltage(V) | 220-380 V |
| Body Material | SS304+MS |
| Usage | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
Get Latest Price
| Automatic Grade | Automatic |
| Capacity | 35 PPM to 60 PPM for 500 gm pack |
| Voltage (V) | 230 / 400 V |
| Frequency (Hz) | 50 Hz |
| Phase | 2 Phase |
| Brand | Khosla |
| Application | Industrial |
We are one of the leading manufacturers & exporters of Vertex 550 Electric Detergent Powder Packing Machine.
Features:-
Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 130 Pouch/Min |
| Pouch Capacity | 500 g |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Ashim Khosla (Director)
Khosla Machines Private Limited
B. No. 17, Phase No. 2
Mohali - 160051, Punjab, India