Pioneers in the industry, we offer food packaging machines, automatic pouch packing machines, spice pouch packing machines, automatic powder packing machine and fully automatic packaging line from India.
Get Latest Price
| Food Type | As Per Requirement, Biscuits, Snacks, Dairy Products, Namkeen |
| Capacity | 500-1000 pouch per hour |
| Pack Type | Pouch |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Riding on unfathomable volumes of industrial expertise, we are engaged in offering a broad assortment of Food Packaging Machines.
Get Latest Price
| Machine Power | 2 HP |
| Driven Type | Electric |
| Pouch Length | 4 |
| Weight | 200kg |
| Pouch Capacity | 50 grams |
Get Latest Price
| Usage/Application | Packaging |
| Packaging Speed | 2500 Pouch per hour |
| Capacity | 2500 Pouch per hour |
| Brand | Khosla |
| Dimension | Length 400(max) Width 260 (Max) |
| Driven Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | Vertex 550 |
| Packaging Type | Center Seal |
Minimum order quantity: 1 one
Get Latest Price
| Packaging Speed | 20 packs/min |
| Fill Range | 1-10 g |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | VFFS |
| Filling System | Auger Filler |
| Power Consumption | 1 kW |
| Temperature Controller | Yes |
| Film Guard Mechanism | yes |
| Country of Origin | Made in India |
With the valuable assistance of skilled team of professionals, we are engaged in offering an extensive range of high-quality Automatic Powder Packing Machine.
Get Latest Price
| Line Type | Pouch Packing Line |
| Line Speed | 60–120 packs/min |
| Application Industry | Chemical, Agro, Food, Pharma, Dairy, FMCG |
| Packaging Material | Preformed Pouch |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Stations | 9–12 Stations |
| Line Configuration | U Shape |
| Control System | Relay Logic |
| Inspection Systems | Vision System |
| End Of Line | Case Packer, Palletizer, Shrink Wrapper, Strapping |
Ashim Khosla (Director)
Khosla Machines Private Limited
B. No. 17, Phase No. 2
Mohali - 160051, Punjab, India