Manufacturer of a wide range of products which include vertex 550 stand up pouch packaging machine.
Get Latest Price
| Pouch Type | Stand Up Pouch, Doy Pack, Zipper Pouch, Side Gusset Pouch, Spout Pouch |
| Max Web Width | 1400 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pouch Length | 400–500 mm |
| Pouch Lane | Single Lane |
| Film Thickness | 150–200 µm |
| Punch Type | No Punch |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Khosla |
| Voltage (Volt) | 220 V |
| Phase | 2 |
| Film Structure | PET MET Poly, BOPP Poly, Paper Poly, PET Poly, Nylon Poly |
| Frequency (Hertz) | 50 |
| Gusset Type | Doy Seal |
| Zipper Application | Slider Zipper |
| Drive Type | AC Drive |
| Power Source | Electric |
Ashim Khosla (Director)
Khosla Machines Private Limited
B. No. 17, Phase No. 2
Mohali - 160051, Punjab, India