Pioneers in the industry, we offer logipac 51 e biscuit wrapping machine, logipac 21es on edge biscuit wrapping machine, ipac 21 rp biscuit wrapping machine, single row on edge biscuit packing machine for biscuit, ipac 21e biscuit packing machine and logipac 21 fp 4x biscuit packaging machine from India.
Get Latest Price
| Sealing type | Center seal |
| Speed | 20-40 pack/min |
| Pack size range | 50-250 mm |
| Machine type | Horizontal flow |
| Film material | BOPP |
| Power | 5-7 kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 230 V |
| Voltage (V) | 220 - 240 V |
| Structure material | SS and MS |
| Phase | Three phase |
| Power (HP) | 12 HP |
| Frequency (Hertz) | 50 |
| Application | Industrial |
Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Khosla |
| Material | Mild Steel |
| Voltage (V) | 240 V |
| Power (HP) | 10 HP |
| Frequency (Hertz) | 50 |
| Machine Weight | 2400 Kg |
Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Phase | 3 |
| Voltage (V) | 240 V |
| Power (HP) | 12 HP |
| Model | IPAC 21 RP |
Get Latest Price
| Sealing type | Simgle Row |
| Speed | 80-120 pack/min |
| Pack size range | 100-250 mm |
| Power | 2.5 kW |
| Voltage | 440 V |
| Driven Type | Electric |
| Automation grade | Semi automatic |
| Structure material | SS and MS |
| Phase | Single phase |
| Brand | Khosla |
| Dimensions | 200x65x60 mm |
| Maximum Speed | 120 Packet per minute |
Get Latest Price
| Sealing type | Three side seal |
| Speed | 80-120 pack/min |
| Pack size range | 200-400 mm |
| Machine type | Automatic |
| Film material | BOPP |
| Power | 4-5 kW |
| Driven Type | Electric |
| Automatic Grade | Automatic |
| Brand | Khosla |
| Voltage | 220 V |
| Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 230 / 400V |
| Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Powder Coated |
Get Latest Price
| Sealing type | Center seal |
| Speed | 20-40 pack/min |
| Pack size range | 150-300 mm |
| Machine type | Horizontal flow |
| Film material | BOPP |
| Power | 2-3 kW |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Mild Steel |
| Application | Industrial |
| Surface Treatment | Powder Coated |
Get Latest Price
| Machine Power | 1-2 HP |
| Pouch Length | 8"-10" |
| Automation Grade | Automatic |
| Pouch Capacity | 50-200 grams |
| Voltage (V) | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
Get Latest Price
| Sealing type | Four side seal |
| Speed | 200-400 pack/min |
| Pack size range | 50-250 mm |
| Machine Power | 2-3 HP |
| Packaging Type | Center Seal |
| Machine type | Horizontal flow |
| Film material | Laminated film, BOPP, PP, LDPE, PVC |
| Power | 5-7 kW |
| Model Name/Number | Logipac 21 ES |
| Pouch Length | 2"-4" |
| Capacity (pouch per hour) | 1000-2000 pouch per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Structure material | SS and MS |
| Phase | Single phase |
| Voltage(V) | 220 V |
| Pouch Capacity | 200-400 grams, 50-200 grams, 10-50 grams |
| Brand | Khosla |
LOGIPAC 1010/LOGIPAC21ES – ON EDGE BISCUIT PACKAGING MACHINE
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
HIGH SPEED WRAPPING MACHINE FOR BISCUITS STACKED ON EDGE
Highlights
» High Speed
» High productivity
» Quickest Auto feeder Size Change
» Unique long seal forming system to give a tight pack
» HMI adjustable wrapper cut length
MACHINE SPEED UPTO 180 PPM INFINITELY VARIABLE
Standard Features:
» Four independent servo controlled linear drives to drive stackers and stack pushers of duplex auto feeder.
» Fully-enclosed liner motion mechanism from Japan to protect from biscuit dust for long life operation.
» All settings of auto feeder once stored in HMI can be recalled from there for subsequent use, thus saving setup time during size change.
» “ON-THE-FLY” adjustment for stacklength from HMI.
»Stainless steel 304 biscuit scrap collection bins that are easily cleanable with hinged transparent doors. Biscuit scrap drops without touching any transmission component and is fully recyclable.
» Infeed conveyor is a change part dependent on stack length.
» Wrapper feed is by means of servo drive and can be set from HMI. Positive pull of wrapper before folder is a standard feature.
» Long seal is made by sealing roller system that is unique to our machine to give a tight wrap.
» Cross sealers with micro adjustment of clearance on running machine is a unique feature of the cross seal system of the machine.
» Biscuit stack control is by means of side lug conveyor . This control can also by means of sponged side pressure belts as an option. The machine has been designed to accept both options.
» Stainless Steel 304 Guarding(1.5 mm thick sheet is standard)
Optional Features:
» Feed chutes placed on both sides of stacker conveyor of the plant.
» Splicing Unit
» Mirror Image Orientation
» Emergency Spares Kit & Tool Kit
» Change Part
» Maintenance free totally enclosed Kubler Slip Rings(Highly Recommended)
» Online Printer
Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Machine Type | Industrial |
| Operation Mode | Automatic |
| Design Type | Standard, Customized |
| Country of Origin | Made in India |
With the valuable assistance of skilled team of professionals, we are engaged in offering an extensive range of high-quality Biscuit Cream Sandwiching Machine.
Get Latest Price
| Model | IPAC21FP 4X |
| Driven Type | Electric |
| Voltage(V) | 220 V |
| Automatic Grade | Automatic |
| Brand | Khosla |
| Power(KW) | 4.5 KW |
Get Latest Price
| Model | IPAC21FP |
| Driven Type | Electric |
| Voltage(V) | 220 |
| Length | Max 270 mm |
| Automatic Grade | Automatic |
| Brand | Khosla |
| Power(KW) | 3 |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | Max 62 mm |
| Width | Max 180 mm |
IPAC21FP
MULTI ROW BISCUIT PACKING MACHINE
HIGHLIGHT
– Multiple rows of biscuit are collated and packed.
– Product loading inclination, belt assisted biscuit magazine allows easy adjustment of the inclination to suit the friction & weight characteristics of biscuits.
– Contact parts made of high grade stainless steel and nylon which are non corrosive and non-contaminating in nature.
– AC frequency control drive to infinitely vary speed from 50 to 140 rows per min.
– Collator unit for collection from 1 to 4 rows per pack with changeover.
– Flexibility in change of cut length.
Machine speed upto 140 Rows/minute infinitely variable
STANDARD FEATURES
» Biscuit loading in twin magazines
» Wrapper cut length change from HMI
» All parts in contact with biscuits made of stainless steel or nylon
» Gentle handling of biscuits
» Side control of biscuits by means of soft belts-universally time for all cut lengths
» Conveyors of the food grade specification
» Collection trays for biscuit powder & crumbs
» Two wrapper spool holders
» Positive drive to wrapper unwind
» AC frequency control drive to infinitely vary speed from 50 to 140 ppm
» Additional static heater for long seal
» Fine adjustments of knifes and jaw pressure by means of adjusting screws
» 50V supply to heaters for operator’s safety
» PLC control of print registration
» Display of speed, shift output and total output
» Trolley wheels
» All variable settings marked on scales for fool proof size change
» Blowing of broken biscuits on the infeed conveyor
OPTIONAL FEATURES
» Change Parts
» Gusseting
» Emergency Spare Parts
» Thermal Inkjet Printer.
Machine speed upto 140 Rows/minute infinitely variable
Get Latest Price
| Usage/Application | Biscuit Packaging |
| Voltage(V) | 220 V |
| Brand | Khosla |
| Power Source | Electric |
| Machine Power | 10 HP |
| Frequency | 50 Hz |
Get Latest Price
| Sealing type | Three side seal |
| Speed | 80-120 pack/min |
| Pack size range | 150-300 mm |
| Machine type | Horizontal flow |
| Film material | PP, BOPP, Laminated film, PVC, LDPE |
| Power | 4-5 kW |
| Usage/Application | Biscuit Packing |
| Model | Logipac 21 ES |
| Automation grade | Semi automatic |
| Voltage | 230 V |
| Structure material | SS and MS |
| Voltage(V) | 440 V |
| Phase | Three phase |
| Automatic Grade | Automatic |
| Brand | Khosla |
| Power(KW) | 2.5 kW |
Get Latest Price
| Brand | Khosla |
| Machine Power | 1-2 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity (pouch per hour) | 500-1000 |
| Pouch Capacity | 200-400 grams |
| Voltage (V) | 220 Volt |
Get Latest Price
| Line capacity | 800 kg/hr |
| Line type | Soft biscuit, Hard biscuit, Cookie, Cracker, Cream sandwich, Rusk line |
| Oven type | Indirect gas oven, Direct gas oven, Tunnel oven, Hybrid oven, Electric oven |
| Usage/Application | Bakery |
| Line length | 120 m |
| Automation grade | Semi Automatic |
| Belt width | 1000 mm |
| Control system | Relay panel |
| Material grade | SS304+MS frame |
With the valuable assistance of skilled team of professionals, we are engaged in offering an extensive range of high-quality Biscuit Making Machinery.
Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage (V) | 380 V |
| Power (HP) | 15 HP |
| Machine Power | 10 HP |
Get Latest Price
| Brand | Khosla |
| Machine Power | 2-3 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Application/Usage | Sealing |
Get Latest Price
| Application | Pouch Packing |
| Packaging Speed | 5–10 packs/min |
| Filling Range | 0–50 g |
| Product Type | Powder |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Sealing Type | Center Seal |
| Material to be Packed | Pouch, Paper |
| Brand | Khosla |
| Packaging Material | Biscuit Packet |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Voltage(V) | 220 |
Ashim Khosla (Director)
Khosla Machines Private Limited
B. No. 17, Phase No. 2
Mohali - 160051, Punjab, India