Providing you the best range of incense cone packing machine, automatic packaging line, incense stick packing machine, form fill machine, canteen pack machine and detergent cake packing machines with effective & timely delivery.
Get Latest Price
| Packaging Range | Upto 10kg |
| Machine Type | Pneumatic FFS |
| Usage/Application | Commercial |
| Filling System | Weigh Filler |
| Sealing Type | 4-Side Seal |
| Packaging Speed | Upto 100 PPM |
| Power Consumption | Upto 7.5 kW |
| Contact Parts Material | SS 304 |
| Features | Nitrogen Flushing, Z-Type Elevator, Batch Coding, Outfeed Conveyor, Pouch Counter |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Line Configuration | Inline |
| Country of Origin | Made in India |
| Condition | New |
| Product Type | Automatic Form Fill Machine |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Unit
Highlights
» High speed
» High productivity
» Fool proof size changeability
» 6/7 Servo controlled operation
MACHINE SPEED UPTO 300 PPM Infinitely Variable
LOGIPAC 51S : Logipac 51S is a high speed flow wrap machine for soap capable of speeds up to 300 ppm. The in feed to the machine is in line with the discharge of the stamper/plodder conveyor. It automatically accepts and positions randomly arriving soap into the lug conveyor of the machine. Wrapper is drawn by means of positive feed roller which is further pulled by means of three sets of pull rollers. End seals are created by rotary jaws.
Standard Features:
1.6/7Axis servo control system for higher flexibility, higher speeds and accuracy.
2. Positive drive to wrapper by mean of pull roller.
3. Static pre heater for long seal.
4. Supply to all rotating heaters by means of totally enclosed maintenance free slip rings.
5. All settings of temperatures on HMI.
6. All settings of smart belt conveyor, wrapper cut length, print registration and position of end seals are from HMI. All settings can be saved as recipe and can be readily recalled in future.
7. No soap – no wrap interlock. Cutter stops at no seal zone when machine stops.
8. Heater retraction at the time of machine stop.
9. Discharge conveyor with independent drive.
10. Stainless steel guarding.
11. Cast iron structure with generous ribbing to provide solidity, excellent vibration absorption and maintain integrity over the years of use.
Optional Features:
1. Change parts.
2. Emergency Spares.
3. String Cutting
4. Remote Diagnostic System
5. Duplex or Triplex rotary cutter depending on cut length.
SPECIFICATION :
LOGIPAC51S Machine | |
Logipac51S | Horizontal Flow Wrap Machine |
Speed (PACKETS PER MINUTE) | Upto 300PPM depending on product and wrapper specification |
Product Size | Upto 500mm length |
Wrapping Material | Heat sealable BOPP Material |
Feeding System | Inline Smart belt System |
PLX Axis | 6/7 Axis system |
Automation | Allen Bradley |
Machine Size | L=5247 * W=1481 * H=1804 mm |
Weight | 1500 Kg approx. |
Get Latest Price
| Stick packing speed | 80 pack/min |
| No of sticks per pack | 10 sticks |
| Automation grade | Semi Automatic |
| Machine type | Horizontal flow wrap |
| Power consumption | 3 kW |
| Stick length range | 6-8 inch |
| Phase | Single Phase |
| Body material | SS316 |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Sealing Type | Center Seal |
| Machine Type | Vertical FFS |
| Automation Level | Automatic |
| Automation Grade | Manual |
| Product Type | Powder, Granule, Liquid, Snacks, Paste |
| Filler Type | Cup Filler |
| Filling Range | 1–5 kg |
| Number Of Filling Heads | 1 |
| Pouch Type | Gusset Pouch, Three Side Seal, Centre Seal, Four Side Seal |
| Machine Alignment | Vertical |
| Filling System | Weigh Filler |
| Power | 0.5 hp |
| Filling Speed | 120–200 PPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Film Roll Width | 500–600 mm |
| Film Material | BOPP, Alu Foil Laminate, PE Film, PET Poly |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Product Type | Biscuits, Snacks, Namkeen |
| Automation Grade | Automatic |
| Tunnel Type | Electric |
| Conveyor Type | Belt Conveyor |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Highlights
1. Speed: 200-250 piles per min.
2. Power: 3.5 KW.
3. Compressed air at 5 kg / cm sq. in case of predetermined string cutting.
Standard Features:
1. Adjustable magazine for stacking biscuits with one side open able. Height setting of the gate by means of a knob.
2. Easily removable/ changeable pushers to create multiple piles
3. Long seal is made by sealing roller system that is unique to our machine to give a tight wrap.
4. Cross sealers with micro adjustment of clearance on running machine is a unique feature of the cross seal system of the machine.
Optional Features:
1. Emergency spares kit
2. Tool kit.
3. Change parts.
4. Maintenance free slip rings.
Get Latest Price
| Packaging Speed | 100 pouches/min |
| Fill Range | 50-200 g |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Form Fill Seal |
| Design Type | Customised, Standard |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Application | Bakery Items, Biscuits |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Material | Mild Steel |
| Feeding Type | Automatic Feeding |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Capacity | 500 Pouch per hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 3kw |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Capacity(kg/hr) | 100 Kg/h |
| Usage/Application | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Operating Phase | Single Phase, Three Phase |
| Operation Mode | Automatic, Semi-Automatic |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Get Latest Price
| Automation grade | Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Operating Phase | Three Phase, Single Phase |
| Operation Mode | Automatic |
| Design Type | Standard, Customized |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
Get Latest Price
| Soap Type | Bath Soap, Laundry Soap, Toilet Soap, Herbal Soap |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Control System | 6 Servo/PLC system with touch-screen controls by Allen Bradley |
| Country of Origin | Made in India |
Ashim Khosla (Director)
Khosla Machines Private Limited
B. No. 17, Phase No. 2
Mohali - 160051, Punjab, India